יום שבת, 26 בפברואר 2011

איך להיות מקובלים?

אחת השאלות הנשאלות ביותר בעולם החברתי היא שאלת הקבלה החברתית, תחושת השייכות ואישור החברה שאנחנו מתאימים לסובבים אותנו והם מעריכים אותנו.

בתיכון קראנו לזה : איך להיות מקובל/איך להיות מקובלת? אבל זאת בכלל לא בעיה של תיכון או של ילדים. גם כשאנחנו מתבגרים אנחנו ממשיכים לחפש שייכות, לחפש את קבוצת השווים. כשאנחנו מגיעים לצבא, למקום עבודה חדש, לאוניברסיטה, כולנו רוצים וצריכים לענות בכל יום על שאלת השייכות החברתית. כולנו רוצים להיות מקובלים, להרגיש שייכים ושכולם יהיו חברים שלנו, בידוד חברתי מאוד מפחיד אותנו.

היום אנחנו נדון בשתי שאלות עיקריות ונציע פתרונות ושיטות: (לשם הנוחות אני אשתמש בביטוי "מקובלים")

 1. מה זה בעצם אומר להיות מקובלים?
 2. מה צריך לעשות בשביל להיות מקובלים?

מקובלים כשמם הם, אנשים שההתנהגות שלהם היא ההתנהגות הרצויה בחברה, ההתנהגות שלהם, המראה שלהם, האופי שלהם הוא האופי הרצוי בחברה. האנשים הללו נוהגים לפי הנורמות המקובלות וכולנו מקבלים אותם כאנשים שווים, אנשים שאנחנו רוצים להיות חברים שלהם ואנשים שדרך החיים שלהם היא הדרך המקובלת ומכאן שמם – מקובלים.

המקובלים הם למשל אנשים טובים בתחום מסוים של ספורט – מצליחנים בתחום מסוים וכולנו רוצים להיות מצליחנים בתחום מסוים. קבוצת המקובלים מתחלקת לשני חלקים :

מקובלים מובילי דרך - מפלסי הדרך, ממציאי דרך חדשה ורעיונות חדשים ומובילים את המקובלים הפאסיביים בדרך שלהם. אלו הם למעשה המנהיגים והם לרוב ניחנו בכושר הנהגה, כריזמה וכישרונות.

המקובלים מובילי הדרך הם לרוב מקובלים מעצם היותם נערצים בעלי כישרון מיוחד או יופי מיוחד, הם מעולם לא התאמצו בכדי להשיג את מעמדם ועל כן הם לרוב אנשים נחמדים,כלל לא סנובים ואינם חוששים למעמדם.

מקובלים פאסיביים – אלו הם למעשה אנשי הפמליה של המקובלים, מחקים אותם ומלווים אותם בדרכם. אלו הם מבצעי המשימות, המובלים של המקובלים מובילי הדרך. המקובלים הפאסיבים יכולים בעתיד להפוך למקובלים מובילי דרך אך לרוב הם אינם בעלי כישורים אשר מאפשרים להם להפוך למקובלים מובילי דרך והם מסתפקים בלהיות מספר שתיים בהיררכיה.

המקובלים הפאסיביים, אם הם בטוחים המעמדם, הם לרוב אנשים משכיני שלום, לא מטלטלים את הסירה הם אנשים נחמדים. אם הם לא בטוחים במעמדם הם יתקפו ויפגעו בכל אדם שינסה להיכנס אל המעגל החברתי שלהם, כל זה מתוך חשש שמישהו אחר יתפוס את מקומם ליד המקובל המוביל. המקובלים הפאסיביים הם לרוב אלו שיעוררו מריבות,חרם או כל מתקפה אחרת על האנשים האחרים בסביבה, הם עושים זאת בכדי להראות לכולם את מעמדם, כל זה הוא תוצר של חוסר הביטחון שלהם.

להיות מקובל משמעו להיות כמו כולם. וזה אומר להראות כמו כולם,לדבר כמו כולם, לחשוב בערך כמו כולם ולייחס חשיבות לאותם ערכים ודברים שהמקובלים מייחסים להם חשיבות.

לדוגמא: אם במקום עבודה חדש שאת מגיעה אליו קבוצת המקובלות היא בנות שמייחסות המון חשיבות למראה חיצוני,לבוש,איפור וטיפוח הציפורניים, בכדי להיות מקובלת ושייכת את חייבת להראות כמוהן, להתלבש כמוהן, לטפח את הציפורניים ולדבר על איפור ומראה חיצוני. ברגע שתעשי את זה הן תקבלנה אותך לקבוצה שלהן כי הם יזהו אותך כדומה אליהן ושייכת אליהן.

אם תבואי אל אותה קבוצה שונה לחלוטין כבחורה שלא אכפת לה מה היא לובשת, לא מטפחת את עצמך ולא תייחסי חשיבות לערכים שלהן הרי שאת לא תהיי מקובלת עליהן ולא תהיי מקובלת חברתית במקום החדש.

להיות מקובלת חברתית זה המון פעמים כרוך בוויתור על הייחודיות שלך כבן אדם, להיות כמו כולם, לחשוב כמו כולם. האם זה כדאי? זאת כבר שאלה פילוסופית על חשיבות החברה בחיי האדם. אני מאמינה היום בגישת הפיתרונות. אם אדם כלשהו רוצה להיות מקובל ומרגיש שהוא צריך את זה, אז אני אעזור לו להיות מקובל. שיטת הפתרונות פועלת על פי הרעיון שהאושר בחיים בנוי מרגעים קטנים של אושר ועל כן אני משתדלת לתת פתרונות מעשיים לכל מצב ולא לברוח לדעת של : כל אדם צריך להיות מי שהוא. אני מאמינה שכל אדם יכול לבחור מי הוא רוצה להיות ואם שייכות חברתית ומקובלות היא מה שאתם רוצים אני אתן לכם את הדרך להיות מקובלים בלי לשאול יותר מידיי שאלות על מה נכון ומה לא נכון.

איך להיות מקובלים?

בכדי להיות מקובלים הצעד הראשון הוא לעשות מחקר ולהתבונן על קבוצת המקובלים שאליה אתם מבקשים להכנס. התצפית יכולה להימשך לכל היותר יומיים אם אתם חדשים במקום כי בהיותכם חדשים הקבוצה מגבשת עליכם דעה וקשה לשנות רושם ראשוני.

אם אתם לומדים בבית ספר או בתיכון ומנסים להיות מקובלים אז אין לכם את נושא הרושם הראשוני ואתם יכולים להרשות לעצמכם תצפית ארוכה יותר או שאתם כלל אינכם זקוקים לתצפית כי אתם מכירים את צורת ההתנהגות והמראה של קבטצת המקובלים שאליה אתם מבקשים להשתייך.

במידה ואתם החנונים של הכיתה או אאוטסיידרים אז שימו לב שהמהפך שלכם לא יכול להיות מהיר מידיי, הוא צריך להיות הדרגתי כי אני מדברת על כניסה לקבוצת המקובלים בצורה הדרגתית וכמעט טבעית ובלתי מורגשת.

הצעד השני הוא לקחת דף ועט או לפתוח דף וורד במחשב ולהתחיל לרשום רשימה של 10 מאפיינים במראה של קבוצת המקובלים ו-10 מאפיינים באופי או בתחומי עניין.

למשל:

מאפייני מראה:

 1. שיער מטופח, אוהבות פן ושיער חלק.
 2. מסדרות גבות בקביעות.
 3. עושות ציפורניים.
 4. לובשות בגדים בעיקר של זארה.
 5. רזות או שואפות להיות רזות ומתעניינות בדיאטות.
 6. לובשות ג'ינס סקיני.

מאפייני אופי:

 1. אוהבות לדבר בקול רם.
 2. רואות האח הגדול.
 3. אוהבות לצאת למועדון כלשהו.
 4. לכולן יש חבר או שהן מחפשות חבר, מתעסקות בזה הרבה.
 5. חושבות שעמית מ-י"ב חתיך.

אחרי שעשית רשימה בעצם כתבת לעצמך מהי ההגדרה של התנהגות רצויה ומקובלת בקרב החברה שאליה את רוצה להתקבל. עכשיו, כל מה שנותר לך הוא להפוך להיות אדם בעל בערך אותן התכונות בצורה הדרגתית (תכף נדבר על זה). ברגע שאת תהפכי להיות בעלת תכונות דומות לתכוננות שלהן אז באופן טבעי הן תשייכנה אותך אליהן, כי יראה להם הגיוני שאת שייכת אליהן, זה ממש כמו להצטרף ללהקת זאבים בטבע.

אבל, חשוב מאוד לעשות את השינויים באופן הדרגתי ולהתחיל דווקא מהשינויים החיצוניים, כי את השינויים החיצוניים אפשר לראות ולהפנים הרבה יותר מהר.

למשל, אם עד היום לא היית מטופחת, אז תתחילי מאיפור קל של קצת סומק בהיר וליפגלוס, למשך שבוע זה השינוי היחיד שאת הולכת לעשות. בשבוע השני תוסיפי לזה גם בגדים אופנתיים ותספורת אופנתית. בשבוע השלישי תוסיפי לזה גבות מטופחות ובשבוע הרביעי תעשי ציפורניים ותתחילי לדבר על זה בצורה קולנית.

עבר חודש ואת נראית בדיוק כמוהן אבל עדיין לא מנסה להתקבל לחבורה באופן רשמי. עכשיו זה הזמן להתחיל לדבר על נושאים שמעניינים אותן עם אנשים שקרובים אליהן גם כן בהדרגתיות. תתחילי מלדבר על סדרת טלוויזיה שהן רואות ומשם תתקדמי שוב בהדרגה.

גם אם את רואה שהן מקבלות אותך אל תקפצי למים, תמשיכי לפעול בהדרגה, הן בוחנות אותך. זה ממש כמו כלב שצריך בהתחלה לרחרח אותך ולבחון את הכוונות שלך. אם תקפצי מהר מידיי זה לא יצליח! החוכמה היא לנהל את התהליך בצורה הדרגתית ולשים לב כל הזמן למה שקורה, אם את רואה שהן מתחילות לדחות אותך אז קחי צעד אחורה, תתרחקי לשבוע ואז תנסי שוב.

להיות מקובל בחברה ולחיות בתוך קבוצה וסביבה של חברים זה דבר חשוב. האדם מטבעו הוא יצור חברתי והוא נועד לחיות בלהקות. בכל גיל זה חשוב לנו שיהיו לנו חברים שיוכלו להבין אותנו ולעבור איתנו את אותן החוויות. אם חשוב לכם להיות מקובלים זה בסדר, זה חשוב להמון אנשים, להיות מקובל זה חלום של הרבה אנשים.

אבל, אם לא הצלחתם להיות מקובלים בכיתה זה לא אומר שזה סוף העולם. גם אם לא הייתם מקובלים בכיתה זה לא אומר שלא תוכלו להיות מקובלים ואפילו מקובלים מובילי דרך במקום אחר. אתם תמיד תוכלו להיות מקובלים בסיבה חברתית אחרת כמו מקום עבודה,צבא,פורום באינטרנט.

לפעמים תגיעו בחיים למקומות ומצבים שלא יתאימו לכם מבחינה חברתית ותתקלו בקבוצות שלא תוכלו להידמות להן ולהיות מקובלים על ידן. במקרים כאלו הפתרון הכי טוב הוא לחיות לצד הקבוצה המקובלת בשלום ובנימוס עד כמה שניתן.

אני אמשיך לעדכן בבלוג טיפים נוספים על איך להיות מקובל; איך לפתח סטייל משלך; איך להיכנס לחברה חדשה? האם כדאי מראש לכוון לעמדת מקובל מוביל או שכדאי להיכנס לחברה חדשה כמקובל פאסיבי?

לכן אני ממליצה לכם להרשם למעלה לעידכוני הבלוג, כי יהיו כאן עוד דברים מעניינים בעתיד על העניינים שבלב ואיך להתגבר עליהם.

אתם מוזמנים לשלוח אליי שאלות ותגובות למייל : dafna.levin1@gmail.com

אני בודקת את המייל הזה אחת לשבוע, אני מבטיחה לענות לכל הפונים ולפרסם את השאלות בבלוג יחד עם התשובות. ועכשיו? קדימה לעבודה, יש לנו מטרה, יש לנו יעד, תלכו אחרי הלב שלכם, זאת הדרך היחידה להבטיח לעצמכם רק הבטחות שתוכלו לקיים.

3 תגובות:

 1. תודה רבה עזרת לי מאוד אבל אם את תנסי להיות כמו המקובלים אז את לא תהייה עצמך חשוב גם לשמור על המראה שלך את יכולה קצת להידמות אליהן אב בכל שאת תהייה גם קצת עצמך כי את לא תהייה מקובלת בזכות עצמך אלא בזכות הבגדים של או כל דבר אחר מקווה שעזרתי😘😘😘

  השבמחק
 2. דנה,
  שמי ליאל ואני בת 11 בקרוב, לפני 3 חודשים ראיתי את הכתבה הזאת ומאז הכתבה,השתפרתי! לא שמים אלי לב טו מאץ', אבל תודה רבה.

  השבמחק
 3. שלום שמי דייזי ואני בת 11 בקרוב מאוד ולא שמים לב עליי בזמן האחרון אז לקחתי את העצה ופוף אני יותר מקובלת תודה זה מאוד עזר לי

  השבמחק